• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Mil-E%C4%9Fitim-Sen-102172161181746/

Mil-Sen Konfederasyonu , 1. Olağan Genel Kurulu maalesef eksik delege sayısı ve bir çok hukuksuz işlem ile 315 delege yerine tüzüğe aykırı olarak yazılan sadece 39 delegenin katılımıyla 4/7/2020 tarihinde yapıldı.

KAMU OYUNUN DİKKATİNE

Mil-Sen Konfederasyonu , 1. Olağan Genel Kurulu maalesef eksik delege sayısı ve bir çok hukuksuz işlem ile 315 delege yerine tüzüğe aykırı olarak yazılan sadece 39 delegenin katılımıyla 4/7/2020 tarihinde yapıldı.

Kongrede yapılan tüzüğe aykırı işlemler ile sanki sendikamız ihraç olmuş algısı oluşturularak gerçeğe aykırı bir şekilde sosyal medyada ve internet sitelerine kardeşlik hukukuna aykırı bir dil kullanılarak servis edilmiştir.

Üyelerimiz ve kamuoyunun bilgilenmesi için bu açıklamayı yapma gereği duyduk.

Mil-Sen Konfederasyonu Mil Sağlık Sen, Mil-Büro SEN, Mil-Eğitim SEN, Mil-Belediye SEN, Mil-Bayındır SEN ve Mil- Diyanet SEN olmak üzere 6 sendika tarafından kurulmuştur.

Bu sendikalar dışında Mil-Sen Konfederasyonuna bağlı sendika bulunmamaktadır.

Mil SEN tüzüğüne (Madde 11) göre genel kurulun 315 delege ile toplanması ve delege seçiminde de üye sendikaların üye sayıları esas alınarak delege seçimi yapılması gerekirken bu yapılmamış ve keyfi olarak belirlenmiştir.

Mil SEN 1. Olağan Genel Kurulu keyfi olarak belirlenen 39 delegenin seçimi ile yapılmıştır.

Mil Sen 1. Olağan Genel Kurulunda Türkiye sendikacılık tarihin de daha önce hiç yaşanmamış ve sendikacılık tarihine kara bir leke olarak geçen 2 tane sendikanın (Mil-Sağlık Sen ve Mil-Eğitim Sen) tüzüğe aykırı olarak ihraç edilmiştir algısı oluşturularak Konfederasyon yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu seçimlerinde aday olmaları ve oy kullanmaları engellenmeye çalışılmıştır.

Yapılan Genel Kurulda 5 Yeni Sendika Sağlık- Mil Sen, Eğitim Mil Sen, Mil-Ulaştırma Sen, Mil-Enerji Sen ve Mil-Tarımorman Sen Konfederasyona üye olarak kabul edilmesi oylanmış ve yapılan oylamada bu sendikalar konfederasyona üye olarak kabul edilmişlerdir.

Ancak usulsüz olarak bu sendikaların konfederasyona resmi olarak kabulü yapılmadan Mil-Sen Konfederasyonu 1. Olağan Genel Kuruluna delege olarak 39 delegenin seçiminde konfederasyon üyesi olmayan Mil-Enerji SEN, Sağlık Mil-SEN, Mil Ulaştırma SEN, Mil- Tarımorman SEN ve Eğitim Mil SEN üyesi 19 kişi Genel Kurul öncesi delege seçilmiştir.

Ayrıca Mil SEN tüzüğünün 16. Maddesinin 3. Fıkrası, “Genel Yönetim Kurulu üyeleri, aday olan Genel Kurul delegeleri ya da Genel Kurul üye tam sayısının 1/10’unun aday gösterdiği konfederasyona bağlı sendikaların üyeleri arasından Genel Kurul tarafından seçilir.” şeklinde olmasına karşın konfederasyon üyesi olmayan kişiler genel kurula delege olarak gösterilmiş ve genel yönetim kuruluna aday gösterilmiştir.

Örnek Olarak;
- Ali Yücel, Yurdal Gezer, Gülen Üye ve Cafer Tayyar Keleş (Mil Enerjisen Üyesidir ve bu sendika kendi tüzüklerinde şart olan genel kurul kararı olmadan Mil Sen Konfederasyona üye yapılmıştır. Mil Sen Konfederasyonuna halen üye değilken delege ve aday yapılmıştır.)
-
- Rasık Yaşar İnce, Hacı Veli Kanar, Tugay Civelekoğlu (Sağlık Mil Sen üyesidir ve bu sendika kendi tüzüklerinde şart olan genel kurul kararı olmadan Mil Sen Konfederasyona üye yapılmıştır. Mil Sen Konfederasyonuna halen üye değilken delege ve aday yapılmıştır.)

Aşağıda yer alan diğer isimler de konfederasyon üyesi olmadığı halde hukuka aykırı olarak delege yapılıp oy kullandırılıp aday gösterilmiştir.

- Salih Yalçınkaya. Sağlık Mil Sen
- Mehmet Yıldız. Mil Ulaştırma Sen
- İrfan Yokuş. Mil Tarım Sen,
- Kasım Kılıç. Mil Sen,
- Orhan Küçük. Eğitim Mil Sen,
- Fatih Gül. Sağlık Mil Sen,
- Ekrem Döndür. Eğitim Mil Sen,
- Erdinç Erel. Sağlık Mil Sen,
- Mehmet Oğuz. Sağlık Mil Sen,
- Ramazan Güleser. Mil Ulaştırma Sen ,
- Yasin Taştan. Eğitim Mil Sen,
- Bülent Demiral. Mil Ulaştırma Sen,

Ayrıca bu sendikaların tüzüklerinde konfederasyona katılmak için genel kurul kararı alınması gerekmesine rağmen söz konusu sendikaların genel kurulu yapılmaksızın konfederasyona üye yapılmışlardır.

Sendikalar kanunu ve tüzüklere aykırı bir şekilde “Ben yaptım oldu” şeklinde yapılan işlemlerle ilgili hukuki süreçte itirazımızı yaptık, konunun takipçisiyiz.

Kamuoyuna, Konfederasyon üyelerine ve üyelerimize duyurulur.

Mil Eğitim Sen Genel Merkezi157 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret7682
Köşe Yazıları

   Alparslan FAKILI


  Recep ALKUŞ


Ali CANSIZ 

Tel: 505 767 97 88


Mehmet BİRCAN