• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Mil-E%C4%9Fitim-Sen-102172161181746/

Pandemi Sürecinde Eğitim Öğretim

Pandemi Sürecinde Eğitim ve Öğretim 

Öğretmen, bugün besmele çekerek eğitim ve öğretim mesaisine başladı. 

Şüphesiz ki Eğitim ve öğretim, ayrı şeylerdir. Ancak eğitim; öğretim katkısıyla olur. Öğretim de, eğitimin katkısına ihtiyaç duyar. 

Kovid-19, Eğtimin bir süre aksamasına neden oldu. Öğretimse, yüz yüze eğitim ve öğretim faaliyetlerinde olduğu kadar devam etti. 

Gerek kamuoyu baskısı, gerekse var olan durumun şartlarında yaşama gayretiyle öğretmenler bugün okula getirtildi. Eğitim ve öğretimin nasıl olacağı konusu 21 Eylül’e kadar tartışılıp sürecin seyrine göre karara bağlanacak. 

Bir çok öneriler var. “Sadece sınava girecek öğrencilerin sınıfları okula gelsin, diğerleri uzaktan öğretimle süreci sürdürsün” diyenlerde var. “Okulun tamamı uzaktan öğretimle aşı bulunana kadar devam etsin” diyenlerde var. “Sabahçı ve öğlenci uygulamasıyla öğrenci yoğunluğunun seyreltilsin” de diyenleri duyuyoruz. 

Bir milletin hayatında bir kaç yıl eğitim ve öğretim faaliyetlerinin alışkanlıkların dışına çıkılarak yoğunluğunun düşmesi, çok da önemli bir şey değildir. Aksine başka taraflar tamir edilebilir. Bir nefes alınıp, alışkanlıkların getirdiği iş körlüğü giderilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı var olan durumu fırsata çevirmesi gerekir. Öğretimin uzaktan, eğitimin yüz yüze yapılması fikrini geliştirmelidir. Dört duvar içinde, kenarları metrelerce duvar ve tel örgülerle çevrili mekanlarda yapılan Öğretim ve Eğitim! Tükiye’nin sosyal ve içtimai hayatına neler getirdiğini görüyoruz. Özellikle Z kuşağı denilen 1995’den sonra doğanların Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatından çok, sosyal medya, tv gibi medyadan etkilendiği gözle görülür bir tespittir. Yani Eğitim bakanlığı bu durumu görerek eğitim ve öğretim yöntem ve tekniklerini değiştirmesi gerekir. Katı örgün öğretimden vaz geçilmeli, daha esnek öğretim ve eğitim sistemine geçilmelidir. Her öğrenciyi aynı müfredata tabi tutulmamalıdır. Öğretmenin eğitim ve öğretim yetkisi ve etkisi artırılmalıdır. Aşı bulunana kadar okulların açılmaması gerekir. Değişik öğretim şekilleri çalışılmalıdır. 

Hangi düzeyde olursa olsun, öğrenci ve öğretmenlerin, okullarda sosyal mesafeyi ayarlaması imkan dahilinde değildir. Servislerde sosyal mesafe mümkün değildir. Öğrencilerin 5-18 yaş aralığı olduğunu düşünürsek, yaş farkı çok ciddi. Kişisel temizlik, sosyal mesafe, çevreyi temiz tutmak gibi hijyen olaylarına dikkatli davranması beklenemez. 

Öğrenci üzerinde yeteri kadar etkisi olmayan eğitim kadrosunun, bu yönetmeliklerle pendemiyle mücadele etmesi mümkün gözükmüyor. 

 

Oktay YELLİKAYA 

ÇOSKK Genel Başkanı

Mil-Sen Kayseri İl Başkanı

24.08.202029 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret7682
Köşe Yazıları

   Alparslan FAKILI


  Recep ALKUŞ


Ali CANSIZ 

Tel: 505 767 97 88


Mehmet BİRCAN