• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Mil-E%C4%9Fitim-Sen-102172161181746/
Oktay YELLİKAYA
coskk34@gmail.com
AH ÖĞRETMENİM AH!
12/01/2021

Gelen, bir tokat atıyor, giden iki. 

Yıllarca, sayısı çok, fazla ücret alıyorlar gibi bahanelerle, maaşın kuşa döndü. Mektupla yetişen , veteriner gibi ithamlarla hep hedefe kondun. 3600 kat sayısı söz verildi, adını anan yok. Siyaset oy potansiyelinden dolayı, velinin önüne atıldın. Bürokratik oligarşiyi yıkacağız diye, itibarsızlaştırma yolunda seni en ön saflara koydular. “Öğrenciyi eğitme, bekçilik yap, yeter” dediler. Her yıl sistem değiştirdiler. 

Öğretmenim seni önce Han Duvarları'ndan tanıdık. Anadolu’nun tozlu yollarında, ahşap bavulunla, at arabasındaki yolculuğunla, ilk görevine başladın. Arabaları geçtim, katır çıkmaz yerlerde okul açıp, al bayrağın nöbetini tuttun. Savaş dediler, öğrencilerinle silahı kuşanıp, cepheye koştun. Tarlayı sürdün, tohumu sen ektin. Harmanı sen biçtin. 

Öğretmenim şu memlekette elinin değmediği, ayağının basmadığı yer var mı? 

Kelli felli insanları sen yetiştirmedin mi, masa başında ahkam kesen gazeteci görünümlü kalemşörleri sen yetiştirmedin mi? Limon satıp geçimini sağlayan sen değil misin? Gittiğin yerde ne ev, ne barak bulamayan, sıranın üstünde yatan sen değil misin?

Efendim, salgın dönemi olmuş, öğretmen rahata alışmış. Öğrenci de rahata alışmış. Uzaktan eğitim işe yaramıyormuş. Neymiş Fransa okulu kapatmamış, İtalya da daha az kapatmış, biz çok kapatmışız. Doğru, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya huzurevlerindeki yaşlıları kaderlerine bırakıp kaçmışlardı. Hangi Fransa’yı, italya'yı, Almanya’yı örnek alalım, sayın gazeteci?

Tabii ki sen klavye başında ahkam kesiyorsun. Çünkü, markete gitsen, insan var, istemiyorsun, evde varsa tabiiki çocuk sabahtan akşama kadar seni rahatsız ediyor, başından atmak istiyorsun. İyi de senin canın kıymetli de öğretmenin canı kıymetsiz mi? Hani Anadolu’da bir laf var, ”Seninki can da, öğretmeninki acı batlıcan mı”? 

Kaldı ki salgın başladı, hadi bakalım uzaktan eğitime geçelim. Bu konuda Bakanlığı tebrik ediyoruz. EBA ve TRT, okul günlük dersleri müfredata uygun olarak vermeye başladı. Çokta güzel veriler oluşturmuş. Takip eden öğrenci yeteri kadar faydalanıyor. 

Öğretmene gelince ne internet, ne de bilgisayar desteği yapıldı. Öğretmen salgının faturasını bilgisayar ve internet alarak ağır ödedi, ödemeye de devam ediyor. Sosyal destek projelerinde görev aldı. Ama daha da önemlisi evden rahat rahat ders vermedi. Yani öğretmen hiçte rahat değildi. Zira öğretmen sabah 8.00 den, gece yarılarına kadar çalıştı. 

Öğretmenler Zoom ve EBA programlarına derslerini girdiler. Ders verilerini dijital platformuna işlediler. Whatsapp’ta her sınıfın gruplarını oluşturdular. Aldıkları kodları bu sınıflara dağıttılar. Öğrenciler derse girdi. Ders yapıldı bitti. Olay bitti mi, hayır. Öğretmenin numarası grupta var, başladı öğrencilerin talepleri. Gece gündüz, hafta sonu demeden. 

Oysa öğretmenin maaş karşılığı15 tane 40 dakikadır. 21  saat ihtiyaç duyulması durumunda idareci yetkisinde, 30 saate tamamlanırsa öğretmenin fedakarlığıyla haftalık ders saatidir.  Ama şimdi öğretmenin mesaisi 08.00-24.00. O da teli kapatırsa. Yani 7 gün 16 saat. 

Aslında savunmaya gerek kalmayacak kadar ağır görev yapan öğretmenler bu milletin yüz akıdır. 

Okul açılır ya da uzaktan eğitim devam eder, bu yürütmenin işidir. Ona karışmayız. Ancak öğretmeni kimse dövmeye kalkmasın. Vur abalıya denmesin. Herkes haddini bilsin...

Oktay YELLİKAYA

Şube Balkanı Başkanı

12.0120219 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ANNE-BABALIKTAN HUZUR EVİNE - 16/01/2021
Anne baba siz suçlusunuz, bize tüketmeyi öğrettiniz, sizi de tükettik, hayvanları da. Hatta Allah'ı bile öldürüp nefsimizi, bencilliğimizi Rab edindik. Züğürt tesellisiyle nefsimize bir pay çıkardık.
Küreselciler Dijital Silahını Çekti. - 14/01/2021
Artık insanlar dijital girdabın içine boylu boyunca düşürmüşlerdi. Dijital sistemin canı enerjidir. Yani elektriktir. Şimdi de bu durum ciddi bir tehlike olarak toplumun önüne koymaya başladılar.
BATI MEDENİYETİNİN ÜTOPYASI - 10/01/2021
Sonuç olarak insan üretilir tasnif edilir, tedarik zincirine konur, tüketilir ve imha edilir.
Boğaziçi Üniversitesi: - 07/01/2021
Üniversitelerden, sokaktan , esnaftan şuradan buradan bir şeyler üfleyip, Ülkenin yönetilemez hale gelmesini dört gezle bekleten içeriden dışarıdan bir sürü düşman var. Hep birlikte dikkatli olmalıyız. Devletimizin, polisimizin arkasında durmalıyız.
ABD ile DANSIMIZ - 05/01/2021
Türkiye her ne kadar askeri alanda ABD’den bağımsız hareket etmeye çalışsa da ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda sömürge ülkesi durumundan çıkmış görünmemektedir.
ABD Türkiye Eğitim Komisyonu: (Fulbright) - 03/01/2021
İçeriğe bakıldığı da bir çeşit Duyunu Umumiyeyi andırmaktadır. Dili oldukça buyurganlar. ABD merkez hükümetinin eyalet hükümetiyle yaptığı anlaşma formatıyla aynıdır.
ATEİZİM - 25/12/2020
Ateizm ayrıca kuşaklar arası çatışmayı kendi geleceği için vazgeçilmez bir savaş olarak görmektedir.
Hamza YERLİKAYA - 20/12/2020
El hasıl Hamza YERLİKAYA milli bir kahramandır. Siyasetin çarkında öğütülmemelidir.
Hiçbir Şey! - 18/12/2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. O halde bu günden gelecek nasıl kurulmalıdır?
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam0
Toplam Ziyaret9117